Winda - Gdański Archipelag Kultury.

Zadaniem Klubu jest integracja wokół działań twórczych (teatr, muzyka, plastyka) ludzi w różnym wieku, o różnych doświadczeniach i drogach życiowych. Proponowane przez nas imprezy, zajęcia i projekty adresowane są do szerokiego wachlarza odbiorców, również osób niepełnosprawnych.


Winda - Gdański Archipelag Kultury jest organizatorem  m.in. następujących festiwali i przeglądów:

teatralnych:  Festiwal Sztuk Autorskich WINDOWISKO, Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych

muzycznych: Gdańskie Noce Jazsowe, Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej

  
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, podaj adres e-mail:

archiwum

archiwum

Wigilia Jazzowa


Data: 20 grudnia 2013 zł

Projekt/płyta „Mesjasz Prawdziwy” zawiera tradycyjne kolędy i piękne pastorałki oraz świąteczne piosenki wprowadzające w ciepły nastrój. Bardzo oryginalna jest XVI wieczna pastorałka „Ucichłeś Jezuleńku” wykonywana prze wokalistkę a cappella. Różnorodne aranżacje i ciekawa interpretacja wokalno - muzyczna  sprawiają, że koncert jest bogatszy pod względem brzmienia. Zachęcamy do wspólnego kolędowania.

 

20 grudnia 2013

godz: 18:00

wstęp: potrawa wigilijna

miejsce: Winda – Gdański Archipelag Kultury ul. Racławicka 17

               (wejście od ul. Klonowicza)

 

Kolędy wykonają:

Ewa Uryga - wokal

Dariusz Ziółek - fortepian

 

informacje o twórcach:

Ewa Uryga należy do elity polskich wokalistek. Jej głos wyróżnia się rozległą skalą i wielką siłą. Jest wokalistką, którą nie sposób zaszufladkować. Koncertowała jako solistka z orkiestrą Jerzego Miliana, z zespołem Young Power, Kukla Band, Big Warsaw Band i zespołem Amenbend Andrzeja Cudzicha a także Spirituals Singers Band i amerykańskim chórem The Jackson Singers. Oprócz pięciu autorskich płyt: "The colours of soul", "Running for my life", "Ballads for Ella" "This music touches my soul" oraz „I’ll trust You Lord” (patrz dyskografia) brała udział w realizacjach dwunastu innych autorów współpracując z Włodzimierzem Nahornym, Markiem Bałatą, Lorą Szafran, Mieczysławem Szcześniakiem, Anną Marią Jopek, Zbyszkiem Lewandowskim, Zygmuntem Jakubkiem, Piotrem Baronem, Markiem Napiórkowskim, Tomaszem Grabowym, Marcinem Gawdzisem, Sławomirem Rosiakiem, Marc Soskinem, Harvie Swartzem oraz Piotrem Wojtasikiem, Markiem Dyktą, Adamem Buczkiem, Zbigniewem Jaremką.
Zainteresowania dużymi formami wokalno-instrumentalnymi zaowocowały występami w Oratorium Oświęcimskim i Oratorium Beskidzkim, pt. „Gość Oczekiwany” Janusza Kohuta, Oratorium Wielkanocnym, pt.: „Woła nas Pan” Włodzimierza Korcza ze słowami Ernesta Brylla razem z Alicją Majewską, Markiem Bałatą, Jackiem Wójcickim i Zbigniewem Wodeckim. Następnie w „Missa Gospel’s” wspólnie z M. Bałatą, O.  Szomańską, Spirituals Singers Band i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej im. W. Lutosławskiego.
Zagrała rolę Velmy Kelly w musicalu „Chicago” i Los w musicalu „Zorba” w Teatrze Muzycznym w Gliwicach.
Jest laureatką wielu ogólnopolskich festiwali m.in. „Opole 80” (w koncercie Debiuty III nagroda) „Zielona Góra 79 ” (wyróżnienie) „Zielona Góra 80 ” (Srebrny Samowar), II nagroda na XVII Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu a także II nagrody na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham w Szwecji. W czerwcu 1999 roku wzięła udział w konkursie „Premiery” w Opolu w duecie z Januszem Szromem uzyskując IV miejsce w głosowaniu audiotele.
Ponadto brała  udział w krajowych festiwalach jazzowych m.in. Gdynia Summer Jazz Days, Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jambore, Old Jazz Meeting, Jazz Fair i Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gospel. Ostatnie projekty – „Love songs” i „I’ll trust You Lord” zaaranżowane na sekcję jazzową i orkiestrę zaowocowały współpracą z teatrami i filharmoniami na terenie całej Polski. Obok dużych form wokalistkę fascynują wysublimowane w brzmieniu koncerty kameralne dla niewielkiego grona słuchaczy. Ewa Uryga co roku  utrzymuje się w czołówce wokalistek pism "Jazz Forum" oraz „Twój Blues”.

 

Darek Ziółek jest jednym z najwybitniejszych polskich gitarzystów basowych, pianistą i aranżerem. Zadebiutował na scenie w roku 1985 na festiwalu Jazz Jantar w zespole Zbigniewa Namysłowskiego. Koncertował na estradach w Polsce i za granicą z plejadą artystów między innymi z Lorą Szafran, Krystyną Prońko, Ewą Urygą, Ireneuszem Dudkiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Leszkiem Możdżerem, Jorgosem Skoliasem, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Wodeckim. Współpracował z wieloma polskimi orkiestrami symfonicznymi i zespołami kameralnymi. Uczestniczył w nagraniu ponad trzydziestu płyt, z których wiele zostało nagrodzonych przez prestiżowe czasopisma muzyczne ( między innymi nagroda dla najlepszej płyty bluesowej w 2001 roku i dla najlepszej płyty rockowej w roku 2005).

Album „Cztery basy”, nagrany z grupą „ Krzak”, został uhonorowany w ubiegłym roku nagrodą Fryderyka. Za autorską płytę „4 Bass” Dariusz Ziółek otrzymał od czasopisma „ Gitara i bas” nagrodę specjalną „ za wybitne osiągnięcia basowe”.