Winda - Gdański Archipelag Kultury.

Zadaniem Klubu jest integracja wokół działań twórczych (teatr, muzyka, plastyka) ludzi w różnym wieku, o różnych doświadczeniach i drogach życiowych. Proponowane przez nas imprezy, zajęcia i projekty adresowane są do szerokiego wachlarza odbiorców, również osób niepełnosprawnych.


Winda - Gdański Archipelag Kultury jest organizatorem  m.in. następujących festiwali i przeglądów:

teatralnych:  Festiwal Sztuk Autorskich WINDOWISKO, Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych

muzycznych: Gdańskie Noce Jazsowe, Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej

  
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, podaj adres e-mail:

archiwum

archiwum

Salonik Multikulturalny - Na Wyspach Bergamutach


Data: 21 kwietnia 2012 zł

Salonik Multikulturalny – Na wyspach Bergamutach

21 kwietnia 2012
godz: 18:00
wstęp wolny
miejsce: Winda-Gdański Archipelag Kultury


 


W programie:

Małgorzata Jarzembowska – Wyspa Wielkanocna
Elżbieta Zastawna  - Wernisaż wystawy wraz z opowieściami  -  Moja Irlandia
Michał Kochańczyk – pływające na jeziorze Titicaca wyspy Uros, wyspa Olchon na Bajkale, wyspy Sese na Jeziorze Wiktorii, Tydzień Sredniowiecza na Gotlandii, oraz wędrówki po Spitsbergenie

 

O podróżnikach:

Małgorzata Jarzembowska - Spędziła na Wyspie Wielkanocnej prawie pół roku. Mieszkała z rodziną rapanui, na co dzień widywała tajemnicze moai. Chodziła po równie tajemniczych jaskiniach, uczyła się tańców polinezyjskich, codziennie jadała słodziutkie papaje i ryby prosto z oceanu. Przeżyła kilka ciekawych zdarzeń, a ponad wszystko nawiązała wiele przyjaźni ze wspaniałymi, serdecznymi, niezwykłymi osobami.

 

Elżbieta Zastawna – Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, a obecnie jest emerytowanym nauczycielem dyplomowanym. Malarstwo zawsze traktowała jako pasję, a chcąc udoskonalić swoje umiejętności w tym zakresie, uczestniczyła w zajęciach plastycznych dla dorosłych prowadzonych przez Pana Leszka Dranickiego w Klubie "Winda". Tematyką jej prac są głównie pejzaże, zaś w ostatnim okresie krajobrazy irlandzkie. Kraj ten fascynował ją od dawna, a jego szczególny urok poznała dzięki wyjazdom do córki, która mieszka w Sligo nad Oceanem Atlantyckim. Wędrując szlakami noblisty Wiliama Butlera Yeats'a postanowiła utrwalić na płótnach cząstkę tego, co pokochała.

O swoich obrazach pisze: „ Na pewno w dziedzinie malarstwa jestem amatorem, gdyż wszelką wiedzę na temat technik plastycznych czerpałam z literatury fachowej często kierując się intuicją. Wiem natomiast, że każda moja praca zawiera ogromny ładunek wspomnień, tęsknot i marzeń, a także odzwierciedla piękno i specyficzną kolorystykę Szmaragdowej Wyspy.”

 

Michał Kochańczyk -   z wykształcenia ekonomista i afrykanista, jest alpinistą, polarnikiem, żeglarzem, kajakarzem, wspinał się lat w Tatrach, Pamirze, Himalajach, Andach, w górach Afryki, na Spitsbergenie i Alasce. Był kierownikiem i uczestnikiem dwudziestu wypraw w góry wysokie. Jego największym osiągnięciem górskim jest udział w przeprowadzeniu nowej drogi na jedną z najtrudniejszych gór na świecie: na szczyt Fitz Roy w Patagonii. Jest prezesem Klubu Wysokogórskiego "Trójmiasto" w Gdańsku, instruktorem Polskiego Związku Alpinizmu.

Michał Kochańczyk jest również doświadczonym podróżnikiem. przemierzył większość pustyń na świecie, wędrował przez wilgotne lasy równikowe, spłynął w Amazonii za pomocą wioseł środkowy odcinek rzeki Xingu, odkrywał ruiny preinkaskie w dorzeczu Ucayali, w czasie polarnej zimy przewędrował kilkaset kilometrów na nartach na Spitsbergenie, przepłynął w poprzek Bałtyk na drewnianej tratwie. W czasie swoich licznych podróży kopał złoto w Amazonii, pracował na plantacjach pieprzu i herbaty w Kerali w Indiach . Swoje wyprawy opisywał we wielu czasopismach, w lokalnej telewizji w Gdańsku zrealizował 60 podróżniczych programów telewizyjnych, jego film o wyprawie na Annapurnę był emitowany w pierwszych programie Telewizji Polskiej; podczas wyprawy na Kongur Shan najwyższy szczyt Pamiru Chińskiego w Sinciangu zrealizował film dokumentalny.

Prowadzi wykłady fakultatywne o kulturach świata i o turystyce trekkingowej na Wydziale Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa Akademii Morskiej w Gdyni i w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Na Akademii Wychowania i Sportu w Gdańsku prowadzi wykłady i ćwiczenia o turystyce kwalifikowanej.. Swoje wyprawy opisywał w wielu czasopismach, m.in. w "Rzeczpospolitej", "Poznaj Świecie", "n.p.m", "Dzienniku Bałtyckim", "Nie z tej Ziemi", "Taterniku", "Górach i Alpinizmie"

Dwukrotnie odznaczony medalami za wybitne osiągnięcia sportowe, dwukrotnie medalami za wybitne osiągnięcia andynistyczne. Towarzystwo Opieki nad Zwięrzętami wręczyło mu dyplom za uratowanie kota z wysokiej sosny.