Winda - Gdański Archipelag Kultury.

Zadaniem Klubu jest integracja wokół działań twórczych (teatr, muzyka, plastyka) ludzi w różnym wieku, o różnych doświadczeniach i drogach życiowych. Proponowane przez nas imprezy, zajęcia i projekty adresowane są do szerokiego wachlarza odbiorców, również osób niepełnosprawnych.


Winda - Gdański Archipelag Kultury jest organizatorem  m.in. następujących festiwali i przeglądów:

teatralnych:  Festiwal Sztuk Autorskich WINDOWISKO, Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych

muzycznych: Gdańskie Noce Jazsowe, Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej

  
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, podaj adres e-mail:

archiwum

archiwum

I Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej


Data: 10,17,24,31 marca 2012 zł

I Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej


Ramowy program festiwalu:

10 marca 2012 – Kościół NMP Matki Odkupiciela -  ul. Sobótki 20
godz: 20:00            Jacek Kotyński - organy
wstęp wolny

17 marca 2012 – Kościół Kolegialny NSPJ - ul. ks. Zator-Przytockiego 3
godz:    20:00            Łukasz Wroński- organy
wstęp wolny

24 marca 2012 – Kościół NMP Matki Kościoła - ul. Marynarki Polskiej 148
godz:20:00           Maciej Zakrzewski - organy
wstęp wolny
              
31 marca 2012 – Kościół Kolegialny NSPJ (finał) - ul. ks. Zator-Przytockiego 3
godz:20:00         Bogusław Grabowski – organy, Maciej Sikała – saksofon
wstęp:10zł

Repertuar:
Jacek Kotyński - organy
 J.S. Bach - Passacaglia c-moll BWV 582
 J.S. Bach - chorał "O Mensch, bewein' dein' Sünde gross" BWV 622
 J.S. Bach - chorał "Vater unser im Himmelreich" BWV 636
 F. Mendelssohn-Bartholdy - VI sonata organowa d-moll op. 65 nr 6
                                                nt. chorału "Vater unser im Himmelreich"
 M. Surzyński - Improwizacje nt. "Święty Boże" op. 38.
   
Łukasz Wroński- organy
G. Bélier - Toccata
D. Buxtehude - Preludium i fuga g-moll
J. S. Bach - Chorał :"Von Gott will ich nicht lassen"
J. S. Bach - Preludium i fuga a-moll
L. Boëlmann – „Modlitwa” z Suity Gotyckiej
L. J. A. Lefeébre-Wély - Sortie

Maciej Zakrzewski- organy
F. Brahms- Preludium i fuga g moll
             chorał „Herzlich tut mich verlangen” op. posth. n 9 i 10
F. Mendelssohn- III Sonata A -dur (allegro maestoso- andante)
M. Surzyński- Elegia
M.E. Bossi- Ave Maria
C. Franck- Preludium fuga i wariacja h-moll
G. Fauré- Pavana
Ch. M. Widor- Matheus Final from Bach's MementoBogusław Grabowski – organy, Maciej Sikała – saksofon
Usłyszymy utwory z płyty The Colours Of Space - Improvisations For Organ & Saxophone.

Bogusław Grabowski i Maciej Sikała rozpoczęli współpracę w 2007 roku serią prób, podczas których powstawał nowy repertuar. Niedługo potem rozpoczęli koncertowanie, zbierając bardzo pozytywne recenzje. Często pytani o nagrania z ich koncertów, postanowili zarejestrować i wydać materiał na płycie CD "The Colours of Space" Improvisations for organ & saxophone - pierwszej wspólnej płycie - zarejestrowanej w magicznej akustyce Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.informacje o artystach:

Jacek Kotyński  (ur. 1980). Naukę gry na fortepianie i organach rozpoczął w Diecezjalnym Studium Organistowskim, a kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej II st. we Włocławku, uzyskując dyplom w roku 2001. Podjął studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. Bogusława Grabowskiego, dalej we wrocławskiej AM ( klasa prof. Andrzeja Chorosińskiego ) i ostatecznie doskonalił się pod kierunkiem prof. Romana Peruckiego i dr Hanny Dys w gdańskiej AM. Dyplom tej uczelni zdobył w 2011 r. W 2004 roku otrzymał III miejsce w konkursie organowym w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi. W  2006 roku był finalistą VI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka w Gdańsku.
Pełni aktywną działalność organistowską.

Łukasz Wroński (ur. 1980) ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Iławie w zakresie gry na skrzypcach i fortepianie następnie uczęszczał do 6-letniej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia, którą ukończył dyplomem w zakresie gry na organach natomiast w Akademii Muzycznej w Gdańsku był pod kierunkiem profesora Romana Peruckiego.
Koncertował w takich miastach jak Iława, Mława, Miłomłyn, Olsztyn, Gdańsk.
Brał udział w Ogólnopolskich przesłuchaniach uczniów Szkół Muzycznych II stopnia klasy organów w Częstochowie oraz w  II Ogólnopolskim Seminarium "Muzyka organowa epoki romantyzmu". Koncertował również w Kaliningradzie podczas III Międzynarodowego Letniego Festiwalu "Muzykalna Wiosna"
Organy są Jego pasją. Obecnie jest organistą kościoła św. Maksymiliana Kolbe na Suchaninie gdzie pracuje już 6 rok.
 
 
Maciej Zakrzewski (ur. 1988)- student roku dyplomowego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego i dr Hanny Dys. W 2007 roku ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie, w klasie organów Łukasza Matei.
Brał udział w wielu konkursach organowych i kompozytorskich. Jest laureatem I miejsca na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka (Gdańsk 2009), oraz IV miejsca na konkursie „Premio Elvira di Renna” w Pontecagnano- Faiano (Włochy 2008).
W roku 2010 otrzymał „Złoty Laur MłodegoOrganisty” na XXXIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku. Wraz ze swym zespołem „Concitato” zdobył pierwszą nagrodę na VII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej (Malbork 2009). Brał udział w kursach mistrzowskich- interpretacji muzyki organowej, prowadzonych m. in. przez M. Hoselbecka, P. van Dijka, O. Latry, H. Deustcha, M. Stohackera, L. Ghielmi; improwizacji pod kierunkiem P. Pincemailla, T. A. Nowaka oraz w Warsztatach Muzyki Dawnej w Wieliczce (2008). Współpracuje m. in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, kwartetem skrzypcowym Ensemble 4PM oraz chórem kameralnym „Discantus”, z którym dokonał nagrania „Mszy Kaszubskiej” Michała Sławeckiego. Pracuje na stanowisku asystenta- stażysty w gdańskiej Akademii Muzycznej. Prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. W roku 2009 był nominowany do nagrody miasta Gdańska „Młodzi
Twórcy Kultury”, a rok później do nagrody „Gryfa Pomorskiego” w kategorii „Pomorska Nadzieja Artystyczna”. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą (m. in. Austria, Litwa, Niemcy).


Bogusław Grabowski studia muzyczne ukończył w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha w 1982 r.. Rok wcześniej uczestniczył w Międzynarodowym Mistrzowskim Kursie Interpretacji Muzyki Organowej w Belgii pod kierunkiem prof. Flor Peetersa.
Od 1985 r. pełni funkcję głównego organisty w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W tym samym roku rozpoczyna też pracę w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie od 1998 jest profesorem (tytuł otrzymał w 2000 r.), a od 2006 roku – profesorem zwyczajnym. Prowadzi klasę organów, a od 2003 r. wykłada także na nowo otwartym kierunku w uczelni - Muzyka Kościelna, gdzie jest obecnie kierownikiem katedry tej specjalności. Ponadto prowadzi zajęcia w Gdańskim Instytucie Teologicznym będącym filią Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Koncertuje w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach oraz w Niemczech, Anglii, Danii, Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, USA oraz na Ukrainie, Białorusi, Łotwie i w Rosji. Nagrywał dla radia i telewizji w Polsce, Niemczech, Szwecji i na Ukrainie.
Ma na swoim koncie 14 pozycji fonograficznych nagranych cyfrowo w Polsce, Niemczech oraz w USA, wydanych zarówno na kasetach jak i płytach CD.
Bogusław Grabowski jest też kompozytorem, pisze szczególnie na głosy wokalne, chór i organy, a także na orkiestrę symfoniczną. Prawykonanie w Bazylice Mariackiej 15 sierpnia 1997 r. podczas obchodów jubileuszu 1000-lecia Gdańska jego „Pieśni Symfonicznej - Ave Maria" na sopran, chór i wielką orkiestrę symfoniczną, specjalnie napisanej i dedykowanej miastu z okazji Milenium, odniosło duży sukces i otrzymało nominację do Pomorskiej Nagrody Wojewody w dziedzinie muzyki za 1997 r. Ponadto ma w swoim dorobku muzykę filmową oraz do wielu programów telewizyjnych i przedstawień teatralnych.

Od 1978 r. niestrudzenie prowadzi działalność popularyzatorską organizując dotychczas ponad 600 koncertów z udziałem najwybitniejszych organistów, kameralistów oraz chórów i orkiestr z Polski, Europy, a także obu Ameryk, Australii i Japonii. Jest autorem i pomysłodawcą takich cykli jak Dominikańskie Koncerty, Mariackie Wieczory Organowe, Musica Sacra, Muzyka Przestrzeni Sakralnej; organizował też koncerty w Rumi, Pelplinie, Kartuzach, Wejherowie oraz współorganizował Gdyńskie Koncerty Organowe w kościele NSPJ oraz św. Mikołaja w Gdyni.

Bogusław Grabowski szeroko udziela się również w pracy społecznej na rzecz kultury regionu działając w kilku stowarzyszeniach, m in. jest prezesem Gdańskiego Stowarzyszenia Przyjaci&