Winda - Gdański Archipelag Kultury.

Zadaniem Klubu jest integracja wokół działań twórczych (teatr, muzyka, plastyka) ludzi w różnym wieku, o różnych doświadczeniach i drogach życiowych. Proponowane przez nas imprezy, zajęcia i projekty adresowane są do szerokiego wachlarza odbiorców, również osób niepełnosprawnych.


Winda - Gdański Archipelag Kultury jest organizatorem  m.in. następujących festiwali i przeglądów:

teatralnych:  Festiwal Sztuk Autorskich WINDOWISKO, Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych

muzycznych: Gdańskie Noce Jazsowe, Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej

  
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, podaj adres e-mail:

archiwum

archiwum

Bachs space w ramach Roku Bachowskiego


Data: 18 października 2014 zł

Bach’s space w ramach Roku Bachowskiego

18 października

godz. 20:00

miejsce: kościół Najświętszego Serca Jezusa w Gdańsku, ul Zator-Przytockiego 3

wstęp: 10 zł

organizator: Winda-Gdański Archipelag Kultury

 

wystąpią:

prof. Bogusław Grabowski - organy

Maciej Sikała - saksofony

Koncert jest nawiązaniem do wcześniejszej już płyty tego duetu "Colour of the space", w programie improwizacje jazzowe na temat najbardziej znanych utworów kameralnych Jana Sebastiana Bacha. 

 

Bogusław Grabowski (ur. 1955) Studia muzyczne ukończył w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha w 1982 r.. Rok wcześniej uczestniczył w Międzynarodowym Mistrzowskim Kursie Interpretacji Muzyki Organowej w Belgii pod kierunkiem prof. Flor Peetersa.

Od 1985 r. pełni funkcję głównego organisty w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W tym samym roku rozpoczyna też pracę w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie od 1998 jest profesorem (tytuł otrzymał w 2000 r.), a od 2006 roku – profesorem zwyczajnym. Prowadzi klasę organów, a od 2003 r. wykłada także na nowo otwartym kierunku w uczelni - Muzyka Kościelna, gdzie jest obecnie kierownikiem katedry tej specjalności. Ponadto prowadzi zajęcia w Gdańskim Instytucie Teologicznym będącym filią Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. 

Koncertuje w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach oraz w Niemczech, Anglii, Danii, Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, USA oraz na Ukrainie, Białorusi, Łotwie i w Rosji. Nagrywał dla radia i telewizji w Polsce, Niemczech, Szwecji i na Ukrainie.

Ma na swoim koncie 14 pozycji fonograficznych nagranych cyfrowo w Polsce, Niemczech oraz w USA, wydanych zarówno na kasetach jak i płytach CD.

Bogusław Grabowski jest też kompozytorem, pisze szczególnie na głosy wokalne, chór i organy, a także na orkiestrę symfoniczną. Prawykonanie w Bazylice Mariackiej 15 sierpnia 1997 r. podczas obchodów jubileuszu 1000-lecia Gdańska jego „Pieśni Symfonicznej - Ave Maria" na sopran, chór i wielką orkiestrę symfoniczną, specjalnie napisanej i dedykowanej miastu z okazji Milenium, odniosło duży sukces i otrzymało nominację do Pomorskiej Nagrody Wojewody w dziedzinie muzyki za 1997 r. Ponadto ma w swoim dorobku muzykę filmową oraz do wielu programów telewizyjnych i przedstawień teatralnych.

Od 1978 r. niestrudzenie prowadzi działalność popularyzatorską organizując dotychczas ponad 600 koncertów z udziałem najwybitniejszych organistów, kameralistów oraz chórów i orkiestr z Polski, Europy, a także obu Ameryk, Australii i Japonii. Jest autorem i pomysłodawcą takich cykli jak Dominikańskie Koncerty, Mariackie Wieczory Organowe, Musica Sacra, Muzyka Przestrzeni Sakralnej; organizował też koncerty w Rumi, Pelplinie, Kartuzach, Wejherowie oraz współorganizował Gdyńskie Koncerty Organowe w kościele NSPJ oraz św. Mikołaja w Gdyni.

Bogusław Grabowski szeroko udziela się również w pracy społecznej na rzecz kultury regionu działając w kilku stowarzyszeniach, m in. jest prezesem Gdańskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki Kościelnej oraz wiceprezesem ds. kultury Klubu Inteligencji Katolickiej w Gdańsku, a także członkiem Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki Dawnej.

Przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury, a następnie Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku założył w 1990 r. Gdańskie Centrum Organowe - instytucję mającą na celu promowanie zarówno dawnej jak i współczesnej muzyki we wnętrzach sakralnych. Osią tych wydarzeń muzycznych są cykle letnich koncertów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej odbywającego się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Za swoją działalność otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m in. Medal Prezydenta Miasta Gdańska oraz udekorowany został Odznaką Ministra Kultury i Sztuki Rzeczypospolitej Polskiej „Zasłużony Działacz Kultury”.

(Źródło: http://www.organy.diecezja.torun.pl/?id=artysci&name=grabowski)

 

 

Maciej Sikała – saksofonista  tenorowy i sopranowy , absolwent Wydziału  Jazzu 

Akademii  Muzycznej w  Katowicach (1987 rok ).Laureat  wielu nagród m.in. : I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej  w Katowicach(1986 rok) Nagroda  Programu III Polskiego Radia – Mateusz ‘ 95 I miejsce w ankiecie czytelników Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego w   latach 1995- 2005 oraz  w kategorii. saksofonu sopranowego  w 2001 roku.

Grał w takich zespołach jak : Miłość, Kwintet  Piotra Wojtasika, Kwartet Piotra Rodowicza, Kwintet i Sextet Leszka Możdżera, Vintage Band.

Nagrywał i koncertował z trębaczami: Lester’em Bowie i Kenny Wheeler’em oraz pianistą Dolphem Castelano i wokalistą  Miles’em  Griffith’em.W kwietniu 2004 roku wziął udział w trasie koncertowej amerykańskiego saksofonisty  Billy Harper’a . Koncert pt. ;Bądż Wola Twoja ” zarejestrowała Telewizja Polska. Na płycie Piotra Wojtasika gra z takimi muzykami jak :David Liebman, Clarence Seay , Ronnie Burrage. Koncertował z : Reggie Workman , Billy Hart , Joanne Brackeen .

Obecnie współpracuje z  Piotr Wojtasik Quartet ,  Kwartetem Wojciecha Niedzieli, w kwartecie z Maciejem Grzywaczem , Piotrem Lemańczykiem i kanadyjskim perkusistą Tyler’em Hornby , Sopot – Hamburg Jazz Quintet.  Z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Henrykiem Miśkiewiczem gra utwory z repertuaru  F.Sinatry z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych.

Nagrał ok. 40 płyt jazzowych w tym trzy autorskie : ‘ Blue Destinations ‘ ( 1998),  ‘ The Sheep   is  Found ‘( 2001) , “ Another One For... “( 2006 )

Od 1998 roku Maciej  Sikała  gra w trio z gitarzystą basowym i kontrabasistą

Piotrem Lemańczykiem  i  Tomaszem  Sowińskim na perkusji.Na program tria składają się kompozycje lidera oraz standardy jazzowe. CD ‘ The Sheep is Found’ zdobyło nominację do nagrody „Fryderyk 2001”, a Macieja Sikałę nominowano do tejże nagrody w kategorii Jazzowy Muzyk Roku.

Pod koniec lipca 2002 r. miał miał miejsce debiut Kwartetu M.Sikały, kiedy to do w/w  tria dołączył Cezary Paciorek grający na fortepianie.Zespół ma w repertuarze kompozycje lidera  utrzymane w głównym nurcie jazzu.

W lipcu 2002 roku podczas Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem doszło do spotkania rosyjskiego zespołu folklorystycznego Krasota z  Nowosybirska z M.Sikałą, który do tego projektu zaprosił Tomasza Sowińskiego grającego na perkusji.

Po kilku dniach prób odbył się koncert i nagranie w studio Radia Gdańsk. Czynione są starania o wydanie tego materiału muzycznego na CD.

 

 

patronat medialny: trojmiasto.pl, Radio Jazz.FM, TVP Gdańsk

--------------

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.