Winda - Gdański Archipelag Kultury.

Zadaniem Klubu jest integracja wokół działań twórczych (teatr, muzyka, plastyka) ludzi w różnym wieku, o różnych doświadczeniach i drogach życiowych. Proponowane przez nas imprezy, zajęcia i projekty adresowane są do szerokiego wachlarza odbiorców, również osób niepełnosprawnych.


Winda - Gdański Archipelag Kultury jest organizatorem  m.in. następujących festiwali i przeglądów:

teatralnych:  Festiwal Sztuk Autorskich WINDOWISKO, Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych

muzycznych: Gdańskie Noce Jazsowe, Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej

  
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, podaj adres e-mail:

archiwum

archiwum

Baba zawsze wiosenna


Data: 11 marca 2017 zł

Baba zawsze wiosenna
- z okazji dnia kobiet (i nie tylko)
11 marca
godz. 18:00
wstęp: kobiety wolny
mężczyźni 20 zł
--------------------

„Baba zawsze wiosenna” to nasza propozycja na spędzenie Święta Kobiet w Klubie Winda
11 marca o godz. 18:00. Tym razem będzie o kobiecym życiu późniejszym.
Zapraszamy na 3 po trzy : spotkanie z twórczyniami (Anna Molga, Alicja Milanowska, Ewa Bator) alternatywnego przedsięwzięcia domatorskiego. Własnego, zaplanowanego, wyczekiwanego wspólnego domu późno-wiosennego. Jego konceptualne początki sięgają lat 90-tych XX wieku, realizacja rozpoczęła się w roku 2014, a od roku trwa praktyczna weryfikacja projektu pod roboczymi nazwami: „Folguj szczątkom swej młodości” (zapożyczenie od Piwnicy pod Baranami), „Ramolin” (z podpowiedzi Agnieszki Holland), „Makowisko na ściernisku” (pomysł własny). Zobaczymy prace plastyczne Anny Molgi i Ewy Bator.
Posłuchamy Elwiry Twardowskiej byłej dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA i kierownik klubu „Plama”, która opowie o swoich doświadczeniach pracy wieloletniego animatora kultury i nie tylko. Na zakończenie odbędzie się koncert „Okruchy spojrzeń”. Wysłuchamy utworów skomponowanych do wierszy wielokrotnie nagradzanej poetki Teresy Ferenc.

Bo kobieta jest zawsze wiosenna. To wczesna, dojrzała i późna wiosna - zawsze czarująca.
Serdecznie zapraszamy!

--------------------------------
w programie:
- wernisaż wystawy Anny Molgi i Ewy Bator:  „dwie trzecie”
- pogadanki:
- Anna Molga, Alicja Milanowska, Ewa Bator – „3potrzy”
- Elwira Twardowska - „O sobie samej”
- koncert: „Okruchy spojrzeń” utwory skomponowane do wierszy poetki Teresy Ferenc
  wykonanie: Katarzyna Kurdej - wokal,
                   Piotr Mania – piano

więcej informacji:
Alicja Milanowska
Z wykształcenia filozofka, z zawodu dziennikarka, z usposobienia milczek.
Zamiłowania: brydż (z braku czwartego głównie mentalny), gry komputerowe, fotografia zaniechana.
Talent: portret jeża w ołówku.
Anna Molga
Z wykształcenia artystka, z zawodu artystka, z usposobienia artystka.
Zamiłowania: ogrodnictwo artystyczne, recycling ekstremalny, kuchnia anarchistyczna, telefoniczne poradnictwo życiowe.
Talent: perswazja autoteliczna.
Ewa Bator
Z wykształcenia psycholożka kliniczna, z zawodu dziennikarka, z usposobienia nieznośna.
Zamiłowania: majsterkowanie ekstraordynaryjne, malarstwo, linoryt, ergonomiczno-neurotyczne przestawianie mebli.
Talent: autoerystyka.

Elwira Twardowska - animator kultury. Była dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA i kierownik klubu „Plama” od momentu jego powstania do 2011 roku. Swoją działalność na rzecz kultury rozpoczęła w 1981 roku. W 1991 roku założyła klub „Plama”, którego celem była promocja młodych artystów. Swoim zapałem i poświęceniem potrafi zjednać sobie najwybitniejsze postaci gdańskiej kultury i sztuki. Z Klubem związani byli między innymi rzeźbiarz Edward Roguszczak, czy muzycy ze słynnej grupy jazzowej Miłość.
(źródło: trojmiasto.pl)

Recital „Okruchy spojrzeń” jest opowieścią. Podróżą przez poezję Pani Teresy Ferenc. Podróżą przez życie - taki banał. Banał, który ujęty w wiersze, staje się lustrem, gdyż niejedna z nas mogłaby się przejrzeć w jej poezji. Teresa Ferenc pisała przez całe swoje życie. Nadal pisze. Już rzadko, niestety, bo zdrowie nie pozwala… Czasem wiersze przelewały się same na papier pod wpływem chwilowego natchnienia. Czasami siedziała dziesiątki godzin zmagając się z natłokiem myśli „wierszowych” i tylko mąż donosił herbatę i kanapki. Tak było wtedy, gdy pisała o śmierci matki zamordowanej przez Niemców... na jej oczach. Dopiero jako dojrzała kobieta zdecydowała się powrócić pamięcią do tragicznych wydarzeń z dzieciństwa. Bolesne wspomnienia przelała na papier. Zrezygnowała z malarstwa i nauczania, ponieważ czuła, że pisaniu należy się poświęcić bez reszty. Zaczęła od prozy, ale szybko zorientowała się, że w zapiskach nieuchronnie pojawia się poezja. Ujęła w poezję najgorsze i najlepsze chwile. Wylała z siebie osobiste szczęścia, nudy i tragedie. Komentowała na bieżąco własne życie. Jej poezja dojrzewała razem z nią. Niemal w każdym wierszu czuć przywiązanie do natury, do ziemi. Pojawia się wyraźnie fascynacja roślinami, ich wzrostem, przemianą, porami roku. Taka kobieta wilczyca. Grzebiąca w ziemi, związana z lasem, galopująca... Do recitalu zostały wybrane wiersze z różnych okresów. Ułożone chronologicznie.
Powstała opowieść o sprawach kobiety. Zakochanie, miłość, macierzyństwo, dom, dojrzewanie, starość...

Teresa Ferenc - …”od pierwszego numeru ukazującego się w Sopocie pisma literackiego „Topos” Teresa Ferenc jest jego współpracowniczką. W latach 1993 - 2001 razem z mężem prowadziła na łamach tego pisma antologijny „salon poetycki” pod nazwą „Goście Teresy Ferenc i Zbigniewa Jankowskiego”.
Jest członkiem PEN Clubu i członkiem-założycielem SPP. Z wykształcenia plastyk-pedagog - jako poetka debiutowała w 1958 roku. Wydała m. in. następujące tomy wierszy: Moje ryżowe poletko (1964), Zalążnia (1968), Godność natury (1973), Ciało i płomień (1974), Małżeństwo (1975), Wypalona dolina (1979), Pieta (1981), Grzeszny pacierz (1983), Nóż za ptakiem (1987), Kradzione w raju (1988), Cztery twarze domu. Antologia rodzinna - razem ze Zbigniewem Jankowskim i córkami Anną Janko i Mileną Wieczorek (1991), Wiersze (1994), Boże pole (1997), Psalmy i inne wiersze (1999), Dzieci wody (2003), Stara jak świat (2004), Ogniopis. Wybór wierszy (2009) – oraz  zbiory wierszy dla dzieci.
Utwory Teresy Ferenc opublikowano w kilkudziesięciu antologiach i innych publikacjach zbiorowych w kraju i zagranicą. W Stanach Zjednoczonych ukazał się jej wybór wierszy pt. Swallowing paradise (1992).
Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród literackich.”…
(źródło: pisarze.pl)