Winda - Gdański Archipelag Kultury.

Zadaniem Klubu jest integracja wokół działań twórczych (teatr, muzyka, plastyka) ludzi w różnym wieku, o różnych doświadczeniach i drogach życiowych. Proponowane przez nas imprezy, zajęcia i projekty adresowane są do szerokiego wachlarza odbiorców, również osób niepełnosprawnych.


Winda - Gdański Archipelag Kultury jest organizatorem  m.in. następujących festiwali i przeglądów:

teatralnych:  Festiwal Sztuk Autorskich WINDOWISKO, Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych

muzycznych: Gdańskie Noce Jazsowe, Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej

  
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, podaj adres e-mail:

archiwum

archiwum

Baba opowiada


Data: 8 marca 2013 zł

W programie:

- spektakl : Aleksandra Śliwińska (Teatr Amareya) „Ślepa dama na salonach”

- wernisaż wystawy: Magdaleny Danaj „Poczet Kobiet Polskich”

- opowieść: Katarzyna Enemuo "Wędrowcze, nie ma drogi" 

- koncert: Krystyna Stańko „Kropla Słowa”

 

Informacje o artystach:

„Ślepa dama na salonach”

„ŚLEPA DAMA NA SALONACH”

Spektakl solowy Aleksandry Śliwińskiej  (Teatr Amareya)

Pomysł, choreografia: Aleksandra Śliwińska

Wykonanie: Aleksandra Śliwińska

Muzyka: Agnieszka Kamińska

Konsultacje: Katarzyna Julia Pastuszak, Agnieszka Kamińska

Światła: Teatr Amareya

Kostiumy: Sabina Czupryńska

Premiera: 18 listopad 2012 r. Klub Żak, Gdański Festiwal Tańca / Trójmiejska Korporacja Tańca 

Czas trwania: 35 min.

 

Spektakl „Ślepa dama na salonach” to historie różnych kobiet, to próba odpowiedzi na pytanie - czym kierujemy się w ocenie czyjejś (nie)normalności i jak bardzo może ona ograniczać i prowadzić do samotności?

...Człowiek ubrany w płaszcz codzienności, chroni się przed krytyką, etykietą, skrywa w sobie uczucia i emocje, które nigdy niewypowiedziane, ze strachu i lęku, nie pozwalają być prawdziwym i szczęśliwym. Wewnętrzne pytania kołaczące w ciele rozrywają je, granicząc z szaleństwem, a strach przed obnażeniem paraliżuje... 

Spektakl zrealizowany został w ramach IV Gdańskiego Festiwalu Tańca 2012 / Trójmiejska Korporacja Tańca oraz dzięki stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego i we współpracy z Klubem Winda – GAK.

 

Aleksandra Śliwińska jest tancerką, aktorką, performerką Teatru Amareya (od 2003 r.). Uczyła się pracy z ciałem i ruchem u wielu wybitnych pedagogów, posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie tańca but?, technik tańca współczesnego, improwizacji, contact improwizacji, tańca ekspresyjnego, Body Mind Centering. Jest członkiem Stowarzyszenia Amareya Art., z którym realizuje wiele projektów społecznych. Poza pracą w teatrze wykłada na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku, lubi jazdę na rowerze, podróże, ptasie mleczko i koty.

 

Wernisaż wystawy Magdaleny Danaj „Poczet Kobiet Polskich”

Magdalena Danaj – rysowniczka, z wykształcenia filolog polski (Uniwersytet Gdański). Rysowała m.in. dla: Przekroju, Dwutygodnika Gala, Literackiego Miesięcznika Ilustrowanego Bluszcz, Gazety Wyborczej, Kwartalnika Artystycznego Bliza, Europejskiego Centrum Solidarności, Trojmiasto.pl, i in. Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego. Od ośmiu lat prowadzi bloga Porysunki. http://www.porysunki.blogspot.com

 

 

Wędrowcze, nie ma drogi

"Wędrowcze, tylko twoje ślady

Są drogą, i więcej nic

Wędrowcze, nie ma żadnej drogi

By ją wydeptać - musisz iść"

(Antonio Machado)

 

Taka to właśnie jest opowieść. Opowieść - słowem, pieśnią, dźwiękiem - o kobiecie, drodze, ptakach i spotkaniach z ludźmi, z drzewami, z mgłą. Historia utkana z opowiastek, obrazów i pieśni - odrobina bajek, odrobina historii zupełnie prawdziwych, całkiem spora odrobina muzyki - pieśni i piosenek z różnych tradycji, ale takich, które mi nieustająco towarzyszą, które są związane z bardzo konkretnymi miejscami, zapachami i ludźmi.

„Nie powiem Wam, o czym dokładnie  będzie ta historia i kogo w niej spotkamy. Powiem, że mam wielką chęć podzielić się kilkoma okruchami z całego tego - zwykłego i niezwykłego - piękna, które jest wokół, które spotykam - w ludziach, w muzyce i wszędzie.” Katarzyna Enemuo

Katarzyna Enemuo – etnolog, muzyk, opowiadaczka i animator kultury. Od 2000 roku zajmuje się różnymi wymiarami tradycji polskiej i europejskiej, prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych (śpiew tradycyjny, tańce, tradycje obrzędowe i świąteczne).

 

Krystyna Stańko „Kropla Słowa”

Krystyna  Stańko - wokalistka obdarzona niezwykle oryginalnym, zmysłowym głosem, swobodnie poruszająca się w różnych estetykach muzycznych. Kompozytorka, autorka tekstów, gitarzystka, pedagog.

Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Współpracowała z krakowską formacją bluesową Dekiel, z którą odbyła trasę koncertową po Niemczech i wystąpiła m.in. na festiwalu Rawa Blues. Podczas studiów założyła własny zespół złożony z czterech kobiet o nazwie For Dee, którego była gitarzystką i wokalistką, a także autorką muzyki i tekstów. Pomysł założenia żeńskiej grupy okazał się na tyle trafiony, że zaowocował zdobyciem głównej nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Udział w konkursie Debiuty - Opole zakończył się również zdobyciem I-go miejsca, a Krystyna Stańko otrzymała nagrodę im. Anny Jantar oraz specjalną nagrodę za najlepszy utwór konkursu (piosenka pt. „ONI”  poświęcona ludziom chorym na Aids - muz. sł. K. Stańko).

W 1995 roku już jako duet For Dee z Jowitą Tabaszewską nagrała płytę „Kobiety”, na której znalazło się 12 piosenek jej autorstwa. Kilka z nich gościło na listach przebojów radiowych i telewizyjnych, ciepło oceniane m. in. przez Marka Niedźwieckiego. W 1996 zespół For Dee był gościem trasy koncertowej grupy Varius Manx (ok. 20 koncertów w całej Polsce). Od września 1998 roku zespół zawiesił działalność.

Po 2 letniej przerwie Krystyna Stańko założyła z Olem Walickim i Maciejem Grzywaczem (0-58), grupę jazzową, której główną ideą było komponowanie i granie na koncertach własnej oryginalnej muzyki. Piękne akustyczne brzmienie, interesujące linie melodyczne i bogate harmonie w połączeniu z lirycznymi, poetyckimi tekstami zainspirowały muzyków do nagrania płyty „Do_Dziesięciu”, która była nominowana do nagrody Fryderyk 2001 w kategorii Jazzowy Album Roku. Zespół prezentował swój ciekawy projekt w kraju i za granicą m. in. w Niemczech, Szwecji, Rosji, Rumunii, Czechach. W roku 2003 powstała kolejna płyta zespołu zatytułowana „Tryby” z muzyką Maćka Grzywacza i tekstami Krystyny Stańko. Podobnie jak „Do_ Dziesięciu” spotkała się z dużym zainteresowaniem i była również nominowana do nagrody Fryderyka. Zespół wystąpił na kilku znaczących festiwalach, m. in. Warsaw Summer Jazz Days, w Sibiu, Policka Jazz Festiwal i in. Od 2004 roku Krystyna Stańko występuje też z innymi muzykami zapraszając do współpracy wielu interesujących artystów nie tylko z Trójmiasta. Pojawiają się takie nazwiska jak: Piotr Lemańczyk, Jacek Kochan, Dominik Bukowski, Przemysław Raminiak. W 2008 roku Krystyna Stańko zaprosiła do współpracy gitarzystę flamenco z Nowego Jorku Hernana Romero, tworząc projekt „Słowiańska dusza, gorące flamenco”, który zagrał już kilka koncertów (m.in .Bohema Jazz Festiwal, Jazz Gdyni i in.) i zebrał znakomite recenzje.

Zajmuje się również tworzeniem i nagrywaniem piosenek autorskich, które mają charakterystyczne lekko jazzowe, a czasem bluesowe zabarwienie. Jest także wykładowcą wokalistyki jazzowej i rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W związku ze Światowym Dniem Walki z Aids Krystyna Stańko nagrała razem z chórem CARTUSIA piosenkę, pt. „Oni”, która została wydana na singlu. W lutym 2008 piosenka „Mój drogi panie” znalazła się na kompilacji „Po polsku o miłości” wydanej przez firmę Warner. Pod koniec 2008 roku piosenka Krystyny Stańko pt. Sobie Sami została wybrana przez Juliusza Machulskiego do jego filmu „Ile waży koń trojański”.

W grudniu 2008 roku ukazał się kolejny album Krystyny Stańko, wydany przez Radiową Agencję Fonograficzną, pt. „Usłysz mnie”, którego zapowiedzią były single „Nikt poza nami” (chillout cafe - M. Niedźwiecki) oraz „Mój drogi panie”. Nowa płyta zebrała bardzo dobre recenzje i była nominowana do nagrody Superjedynki.

W listopadzie 2010 ukazała się nowa płyta pt. ”SECRETLY”, która jest osobistym hołdem dla wielkiego artysty Petera Gabriela i zawiera jego kompozycje w jazzowych, autorskich opracowaniach. Obok Krystyny występują znakomici instrumentaliści: Dominik Bukowski, Piotr Lemańczyk, Cezary Konrad, Irek Wojtczak, Marcin Gawdzis. Materiał został nagrany w RG studio, a wyprodukowany w P&E Studios w Amsterdamie. Producentem jest Paul Rutschka, który wspólnie z Iane