Winda - Gdański Archipelag Kultury.

Zadaniem Klubu jest integracja wokół działań twórczych (teatr, muzyka, plastyka) ludzi w różnym wieku, o różnych doświadczeniach i drogach życiowych. Proponowane przez nas imprezy, zajęcia i projekty adresowane są do szerokiego wachlarza odbiorców, również osób niepełnosprawnych.


Winda - Gdański Archipelag Kultury jest organizatorem  m.in. następujących festiwali i przeglądów:

teatralnych:  Festiwal Sztuk Autorskich WINDOWISKO, Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych

muzycznych: Gdańskie Noce Jazsowe, Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej

  
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, podaj adres e-mail:

archiwum

archiwum

Baba Muza z okazji Dnia Kobiet


Data: 7 marca 2015 zł

Baba Muza – z okazji Dnia Kobiet

7 marca 2015

godz. 18:00

miejsce: Winda – Gdański Archipelag Kultury ul. Racławicka 17 (wejście od ul. Klonowicza)

Gdańsk Wrzeszcz

 

wstęp: kobiety: wstęp wolny

          mężczyźni: 15 zł  (10 zł : karta do kultury, uczniowie, studenci, emeryci)

 

 

W programie:

- Szymon Jachimek jako MARIUSZH akompaniuje Jan Freicher  - kabaret

- wernisaż wystawy Marka Modela „Akty”

- Bożena Kudrycka: „ Muzy X Muzy - Ujęcia w zbliżeniu”  - pogadanka o kobietach muzach w filmie

- Maja Miro | Maria Ka:  „KOBIETA. CZARNO NA BIAŁYM” – ilustracje muzyczne do scen filmowych

 

Informacje o zaproszonych gościach:

 

Szymon Jachimek jako MARIUSZH akompaniuje Jan Freicher   

Mariush to nieprawdopodobnie wrażliwy, kochający śpiew i taniec przedstawiciel świata disco, który z wielkim zaangażowaniem śpiewa zarówno na temat samotności, kręcenia pośladkami jak i koloru upierzenia łabędzi.
…” Szymon Jachimek: Mariush narodził się w głowie Abelarda Gizy, który gdzieś w Polsce zobaczył plakat reklamujący koncert niejakiego Łukasha. Znając moje inklinacje do disco-polo, podrzucił mi pomysł, żeby zrobić filmik o Mariushu, twórcy disco-polo. Miał to być jednorazowy epizod, ale zacząłem z Mariushem sympatyzować, szkoda mi było kończyć tę znajomość. Na facebooku powstał profil Mariusha, zaczęły powstawać kolejne piosenki, wreszcie Mariush stał się częścią kabaretu Limo. Gdy mieliśmy już 6 utworów, doszliśmy do wniosku, że to już połowa płyty długogrającej. Dopisaliśmy więc kolejne sześć i tak powstały "Usta pełne marzeń"… więcej na: http://rozrywka.trojmiasto.pl/Mariush-czyli-parodia-disco-polo-n83854.html#tri

 

wernisaż wystawy Marka Modela „Akty”  

Marek Model ur. 14 lutego 1959 roku w Gdańsku. Artysta i Pedagog, od wielu lat związany z  Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wychowanek prof. Kazimierza Ostrowskiego. Uprawia rysunek i malarstwo. Prowadzi pracownię podstaw rysunku i malarstwa w katedrze malarstwa. Prace eksponował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych oraz szeregu prestiżowych wystawach zbiorowych. Przez wiele lat prowadził galerię rysunku ASP „Nowa Oficyna” w Gdańsku. Jest członkiem i działaczem Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W roku 2008 rektor ASP prof. Ludmiła Ostrogórska przyznała mu nagrodę rektora I stopnia za prowadzenie galerii „Nowa Oficyna”. W tym samym roku otrzymuje nagrodę GTPS w Gdańsku za działalność kulturalną. Stypendysta Ministra MkiS. 

 

Bożena Kudrycka:  „Muzy X Muzy - Ujęcia w zbliżeniu”  - pogadanka o kobietach muzach w filmie

Bożena Kudrycka ukończyła studia magisterskie: filologia polska (specjalność filmoznawstwo), Instytut Filologii Polskiej, Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Gdańskiego (1984-1989), oraz studia doktoranckie: kulturoznawstwo, Instytut Sztuk Audiowizualnych, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego (1998-2003).

Praca twórcza (wybór z ostatnich lat): realizacja projektu Sopockiego Salonu Literackiego w Dworku Sierakowskich;  sezon 2009/2010 (prowadzenie spotkań wspólnie z Jackiem Dehnelem).  

 Gościliśmy m.in. Krzysztofa Rutkowskiego, Marka Bieńczyka, Wojciecha Kuczoka, Michała Oleszczyka; udział w Radzie Programowej i dwukrotny udział w pracach jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Godność i praca”, dziś „Gdansk.doc”  (2003-2007); udział w Radzie Redakcyjnej pisma „Panoptikum”; wieloletnia współpraca z DKF Kurort w Sopocie i DKF Miłość Blondynki na UG –  prowadzenie prelekcji; scenariusz i reżyseria musicalu „My Funny Valentine”, Gdańsk 2010; realizacja filmu animowanego „Enter” i video artu „Miraże” wspólnie z Piotrem Matoskiem i inne.

Autorka wielu publikacji naukowych dotyczących filmu.

 

Maja Miro | Maria Ka:  „KOBIETA. CZARNO NA BIAŁYM” – ilustracje muzyczne do scen filmowych

Maja Miro | Maria Ka to duet artystyczny, którego założeniem jest ubarwianie filmów niemych - tych zapomnianych i nieznanych szerszej publiczności - dźwiękami opartymi o niekonwencjonalne środki muzyczne w połączeniu z bardziej tradycyjnymi formami.  

Wyjątkowa kombinacja gatunków, które reprezentują artystki (barok i muzyka alternatywna) oraz instrumentów, na których grają (flet współczesny i barokowy, instrumenty klawiszowe, elektronika i modulacje głosowe) sprawiają, że tworzone podczas projekcji dźwięki są unikatowe i pełne nieoczywistości.

Maria Ka: kompozytorka, autorka tekstów, pianistka tworząca muzykę z pogranicza alternatywy i punk-bluesa; liderka zespołu MARIA KA; twórczyni autorskiego materiału muzycznegoi kolaży wizualnych; badaczka filmu jidysz i roli kobiet w jego kreowaniu; psycholożka, judaistka www.mariaka.bandcamp.com

Maja Miro: flecistka specjalizująca się w grze na poprzecznych fletach historycznych; prezes Fundacji Silva Rerum; spiritus movens i współorganizatorka festiwali muzyki dawnej (Cappella Angelica, Europa +/-1700); pracuje nad doktoratem o muzyce współczesnej na flety historyczne; psycholog, muzykoterapeuta www.traverso.p